Wyjazd na Targi Instalacyjne do Poznania

      W dniach od 22 do 24 kwietnia 2012 r. odbył się wyjazd członków Podkarpackiego Oddziału PZITS na Międzynarodowe Targi Instalacyjne 2012 w Poznaniu. Było to najważniejsze spotka nie branży instalacyjnej w Europie Środkowo – Wschodniej, na którym zostały zaprezentowane oferty wiodących producentów i dostawców urządzeń i technologii z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacyjnej, wentylacyjnej, a także techniki obiektowej i gazowniczej oraz szeroki wybór armatury sanitarnej.

     Dla uczestników wyjazdu była to doskonała okazja, by poznać zalety innowacyjnych produktów i rozwiązań technologicznych oraz wysłuchać ciekawych i pouczających wykładów.

     Głównym tematem cyklu prelekcji zorganizowanych w specjalnie przeznaczonym do tego celu namiocie pneumatycznym było optymalne wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii. Techniki stosowania kolektorów słonecznych czy pomp ciepła już są tak powszechne, że na obecnym etapie staje się ich najbardziej efektywne wykorzystanie. Przedstawione referaty między innymi firmy Viessmann wskazywały na szczegóły rozwiązań wpływające na prawidłową pracę instalacji i popełniane błędy przy ich realizacji.

     Zauważalną tendencją na targach była automatyka procesów inżynierii środowiska. Przykładem jest pompa MAGNUM 3 o szerokim zastosowaniu w zakresie temperatur -10 do 110o C, która jest zdolna do „samokształcenia” tzn. samoczynnie dostosowuje parametry pracy do charakterystyki obsługiwanej instalacji, a ponadto umożliwia odczyt tych parametrów. Złoty medal przyznany tej pompie przez jury konkursowe Targów jest więc w pełni uzasadniony.

     Innym przykładem jest moduł obsługi instalacji w budownictwie indywidualnym, prezentowany przez jedną z czeskich firm. Moduł taki zawiera zasobnik – podgrzewacz ciepłej wody, pompę (lub pompy obiegowe w zależności od potrzeb) i  pompę cyrkulacyjną oraz wyposażony jest w układ sterujący instalacją ogrzewania i ciepłej wody. Układ ten optymalizuje pracę instalacji zasilanych z różnych źródeł ciepła, w tym również z kominka. Przy aktualnych tendencjach ograniczania zużycia energii ma to istotne znaczenie dla charakterystyki energetycznej budynku i wpływa na wskaźniki zawarte w świadectwie energetycznym.

     Niewątpliwą atrakcją były odbywające się co dwa lata 3. Mistrzostwa Polski Instalatorów, w których udział mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy targów. Podczas konkursy należało prawidłowo i w jak najszybszym czasie złożyć, przy użyciu udostępnionych narzędzi, model instalacji składającej się z grzejnika łazienkowego, nagrzewnicy, kotła gazowego, pomp i armatury. Mistrzostwa przyciągnęły setki instalatorów z całego kraju, każdy chciał udowodnić sobie oraz konkurencji bycie najlepszym w Polsce. Było o co walczyć, łączna pula nagród wynosiła około 200 tys. zł. Główną nagrodą był nowy Volkswagen Caddy, niestety cała nasza wycieczka wróciła do domu …. busem.

     Oprócz poszerzenia wiadomości technicznych grupa miała okazję poznać przy okazji piękne miasto Poznań, z zabytkową starówką oraz historyczne miasto Kórnik, wraz z jego wspaniałym pałacem rodu Działyńskich i Zamoyskich. Wszystkich zachwycały głównie licznie zgromadzone, bogato rzeźbione meble oraz inkrustowane podłogi. Niemniej interesujący jest otaczający pałac ogród – arboretum, który o tej porze prezentował się kolorowo i pachnąco..

     Bogaty program wydarzeń „targów poznańskich” sprawił, że każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.

     Wyjazd do Poznania dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.                         

                                                                                                                                                      dr inż. Władysław Szymański

Dodatkowe informacje